ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7394210
*
nr 739 4210
GOUACHE
på tyg, balinesiskt landskap, subject size: 29x19,
på tyg, balinesiskt landskap, motivets mått: 29x19
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday February 6 2012
at 19:54:08
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/2 11:28:43
1
100 kr
6/2 19:43:56
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller balinesiskt landskap gouache tyg täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
today
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 1400
Auction ends
today
20 maj at 20:45
-
8141 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Struwe, blomma. Wate..//
Auction ends
today
20 maj at 20:05
-
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 20:00
*
GOUACHE
nr 739 4210
GOUACHE
på tyg, balinesiskt landskap, subject size: 29x19,
på tyg, balinesiskt landskap, motivets mått: 29x19
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday February 6 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
6/2 11:28:43 | 1 | 100 kr |
6/2 19:43:56 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller balinesiskt landskap gouache tyg täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45 -
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
today
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 1400
Auction ends
today
20 maj at 20:45 -
8141 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Struwe, blomma. Wate..//
Auction ends
today
20 maj at 20:05 -
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 20:00